Podział kamieni:
Szlachetne
To najcenniejsza odmiana kamienia jubilerskiego, spełniająca następujące warunki:
Ozdobne
Te minerały, dość często mylnie określane mianem kamieni półszlachetnych (taka kategoria nie istnieje). Spełniają one tylko część z wymienionych wyżej warunków i określamy je mianem kamieni ozdobnych. Są one piękne i dość często rzadkie (czartoidy, malachity czy turkusy). Przeszkodą w zaliczeniu ich do grona kamieni szlachetnych jest ich nieprzezroczystość oraz niska twardość.
Do kamieni ozdobnych zaliczamy również kolorowe odmiany kwarcu (ametyst, cytryn, awenturyn, kwarcowe oko (tygrysie, kocie, sokole i bawole), agat, jaspis czy opal). Spełniają one prawie wszystkie warunki oprócz jednego: nie są rzadko spotykane, przez co ich wartość jest niewielka w porównaniu np. z rubinami czy szmaragdami.
Żaden syntetycznie wytworzony kamień, nawet najpiękniejszy diament nie może być zaliczony do grupy kamieni szlachetnych. Mało tego, nie wszystkie naturalnie występujące rubiny, szafiry czy szmaragdy zawsze będą zaliczone do kamieni szlachetnych. Zależy to w dużej mierze od ich "czystości". Nie mogą być zmętniałe oraz posiadać skaz.